Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Parku Zdrojowym

Nadrzędna kategoria: wydarzenia Kategoria: narodowe-czytanie Utworzono: piątek, 09, wrzesień 2016 Poprawiono: wtorek, 13, luty 2018 Opublikowano: piątek, 09, wrzesień 2016 Biblioteka1

Tym razem w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego nie rozbrzmiewała muzyka, ale fragmenty noblowej powieści, opracowane przez Tomasza Burka, krytyka literackiego, literaturoznawcy i eseisty. Czytali miłośnicy literatury dla każdego kto choć na chwilę przysiadł na parkowej ławeczce. I tutaj była niespodzianka, gdyż wzdłuż alei można było spotkać Nerona, Ligię, Eunice i innych bohaterów i w ich towarzystwie również zaczytać się w  lekturze.Wydarzeniu towarzyszył kiermasz książki, warsztaty w tworzeniu mozaik rzymskich dla dzieci , a także degustacja świeżutkiego chleba z masłem. Można było również uzyskać pamiątkę z cytatem „Quo vadis” i okolicznościową pieczęcią. Wśród  instytucji, które były naszymi partnerami w akcji,  należy wymienić Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, Muzeum Zabawek w Kudowie- Zdroju i Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Jagusia”.Serdeczne podziękowania należą się Urzędowi Miasta, w szczególności Sekretarz Gminy Barbarze Kopeć, dyrektorowi Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego- Markowi Biernackiemu, dla Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Jagusia” i grona pedagogicznego: Krystynie Lenczowskiej-Tyl, Antoninie Gromada, Bogumile Majcher oraz Karolinie Kinder- Wisełka i zaangażowanej młodzieży. Wśród lektorów znalezły się również osoby przebywające na kuracji w naszej miejscowości, Damazy Stachera ze Szczecina i Grzegorz Andrzejewski z Łodzi, gratulujemy pomysłowości i odwagi.

Pogoda nam dopisała, głosy także, a wrażenia po wspólnym czytaniu długo odbijały się parkowym echem. W hollu biblioteki można obejrzeć fotorelację z czytania i poznać fakty powstania powieści.