Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2014

Opublikowano: czwartek, 23, kwiecień 2015

111

Rozpoczęła się  V edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku 2014 ogłoszona przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Miło nam ogłosić, że nasza koleżanka została Dolnośląskim Bibliotekarzem Roku i kandyduje do tytułu Ogólnopolskiego Bibliotekarza Roku 2014. Liczy na Państwa głosy.

Współpraca z innymi bibliotekami

Od 2012 r. kandydatka działa w sieci LABiB utworzonej dla bibliotekarzy, którzy chcą się rozwijać dzięki wymianie doświadczeń zawodowych. Głównym mottem tej sieci jest hasło: „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły”. Na portalu labib.pl V. Biernacik koordynuje pracę grupy roboczej Animacja, której celem jest m.in. utworzenie mapy bibliotekarzy-praktyków działających w myśl tego hasła. Jako aktywny użytkownik portalu zajmuje obecnie 16. miejsce wśród inspiratorów.

V. Biernacik współpracuje też z czeską Biblioteką Miejską w Hronovie, w mieście partnerskim Kudowy Zdroju. Wynikiem współpracy były m.in. takie wydarzenia jak „Noc z Andersenem”, Dzień Dziecka, warsztaty związane z bohaterami czeskich bajek (Niedoparki).

Obsługa użytkowników

W bibliotece kandydatka zajmuje się animacją młodych czytelników poprzez książkę i nie tylko. Szuka inspiracji, nowszych i ciekawszych form zajęć dla „maluchów” oraz gimnazjalistów, a potem testuje je na swoim „podwórku”.

Od kilku lat jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki „Czytodajnia”, w ramach którego, w 2014 r., zorganizowała dla dzieci warsztaty rysowania komiksów dofinansowane przez Instytut Książki.

W 2014 r. V. Biernacik otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie grantowym „Strefa eksperymentu” ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na realizację autorskiego projektu „Daj się nakręcić na film!”. Celem było zainteresowanie młodzieży w wieku 12-15 lat mediami, a szczególnie filmem. Projekt realizowała w formie warsztatów integracyjnych rozwijających kreatywność, prezentujących historię filmu oraz podstawy kadrowania scen czy pracy z dźwiękiem i światłem. W efekcie powstał wspólnie opracowany, nakręcony i zmontowany film dokumentalny poruszający problem lokalnej społeczności.

V. Biernacik dba, aby biblioteka stała się miejscem spotkań wielopokoleniowych. Stara się tez przekonać młodzież do łączenia tradycyjnej książki z nowymi technologiami. Obecnie, aby zainteresować gimnazjalistów problemami dziennikarstwa i reżyserii zorganizowała dla nich zajęcia „Medialni lokalnie”.

Promocja biblioteki

Dzięki podjęciu współpracy z Fundacją Nowe Media (Młodzieżowa Akcja Multimedialna) i zaangażowaniu V. Biernacik powstał elektroniczny dwumiesięcznik: Biuletyn Informacyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kudowie Zdroju, który zwiększył zasięg informacyjny o działalności biblioteki wśród czytelników. W codziennej praktyce kandydatka wykorzystuje nowe technologie (programy i aplikacje online) do promocji biblioteki w Internecie.

Szkolenia, wymiana doświadczeń

W ramach spotkań w sieci LABiB, w marcu 2014 r., kandydatka poprowadziła warsztat dla bibliotekarzy i animatorów: „Badania potrzeb i możliwości młodzieży – nowe metody”, którego celem było przedstawienie nowej metody ankietowania młodzieży World Café.
Dla młodszych użytkowników biblioteki prowadzi lekcje biblioteczne. Organizuje również kursy komputerowe dla seniorów.

Publikacje

W 2014 r. na portalu labib.pl zamieściła 5 inspiracji, w których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prezentując działania realizowane przez siebie w bibliotece (Daj się nakręcić na film, Czytanie łączy pokolenia w ramach Tygodnia Bibliotek itp.) a także inspiruje bibliotekarzy do szukania nowych pomysłów na aranżację wnętrz bibliotecznych (Literki w kolorach trendy) i zakup mebli do biblioteki (Wybór mebli do biblioteki, czyli jak nie kupić kota w worku).

Cechy osobowościowe

V. Biernacik jest osobą pracowitą i otwartą na nowe wyzwania. Ma bardzo dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą, do których najczęściej kieruje swoje działania. Stara się stworzyć im różnorodne możliwości rozwoju i przekonać , że nawet w niewielkim miasteczku mogą się samorealizować. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi bibliotekarzami.

images indeks PCRS kwadrat funmedia logo   funmedia logo logo (1)

fundacjaorange l1 rgbmale FFL 480x260 logo NMB labib logo nazwa PL 300dpi