OBSERWUJ NAS W SIECI:
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

Dzień Nauki Obywatelskiej w Kudowie-Zdroju

Publikacja: 17 maja 2024 roku
Jak spacerując z rodziną po łące pomóc Kudowie?
Czy wyprowadzanie psa to odpowiedni moment na badania?
Jak działkowcy mogą pomóc parkowi narodowemu?
I co to w końcu ta NAUKA OBYWATELSKA?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można, oczywiście, W BIBLIOTECE!
Dzień Nauki Obywatelskiej rozpoczęliśmy z samego rana warsztatami ogrodniczymi z Joanną Zbróg – ogrodnikiem Politechnika Wrocławska , którą spotkać możecie również w ogrodzie botanicznym. Dzieci z klas 1 i 3 poznały rośliny miododajne i miały okazję zasadzić własne sadzonki (różne cudowne gatunki przywiozłyśmy z Szkółka Roślin Grochowscy . Mamy nadzieję, że rośliny, które dzieci zabrały ze sobą, już wkrótce dadzą naszym zapylaczom mnóstwo pożywienia!

Popołudniową część otwarła dr Jolanta Artym z Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN wykładem na temat roli pszczół w ekosystemie oraz produktach pszczelich i ich właściwościach. Na miejscu nie zabrakło lokalnej pasieki – „Pasieka Wiśniowe Sady” na swoim stoisku miała szeroki wybór miodów i innych produktów pszczelich, o których mieliśmy szansę usłyszeć wcześniej.
Z drugiego końca polski połączył się z nami dr Szymon Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i odpowiedział na fundamentalne pytanie „Co to jest nauka obywatelska?”
A co to?
To forma współpracy w ramach projektów naukowych ukierunkowana na edukację społeczeństwa (zarówno naukowców zawodowych, jak i naukowców-amatorów) i wspólne osiąganie celów naukowych.
Brzmi groźnie?
Nie ma się czego bać!
Chociaż kochamy książki i słowo pisane, wiemy, że najlepiej uczy się poprzez doświadczanie, dlatego…
Zapraszamy do projektu nauki obywatelskiej!
Nasze owady liczą na nas!

Obserwuj z nami owady zapylające (i nie tylko!) w Kudowie, a efekty swoich obserwacji wysyłaj do nas. Szczegóły znajdziesz na stronie projektu Nasze owady liczą na nas Wersję kwestionariusza online wraz z podglądem na żywo wyników przygotował dla nas wcześniej wspomniany dr Szymon Chmielewski!
Dzięki Małgorzacie Fugowskiej z Park Narodowy Gór Stołowych dowiedzieliśmy się jakie owady napotkać można w okolicy Kudowy. Znajome insekty i rośliny pomogły przełamać lody i porwały uczestników. Prezentacja pani Małgorzaty okraszona więc była wieloma komentarzami z publiczności.

Przez cały dzień towarzyszyła nam wystawa pokonkursowa „Każdy owad się liczy!”. 101 prac kudowskich dzieci – grup przedszkolnych oraz indywidualne dzieci z klas 1-3 przemieniło bibliotekę w owadzi świat. Prace przestrzenne stanęły na nowych regałach w strefie młodzieżowej pełniącej funkcję sali wykładowej. Prace płaskie skryły się w dziale dla dorosłych, kusząc zagłębieniem się w labirynt książek i… insektów.
Żaden mól książkowy nie ucierpiał przy wystawie!

Zwycięzców konkursu poznamy 10 maja w trakcie wernisażu wystawy dziecięcej „Cyganeria dla Juniorów” w Dom Pracy Twórczej "Cyganeria"
W przedsionku biblioteki wciąż poczytać możecie o różnych projektach nauki obywatelskiej: Globe Observer – chmury (The GLOBE Program), Łowcy Cząstek – Centrum Nauki Experyment i naszym, owadzim.

Wielkoformatowe wydruki zawdzięczamy pani Małgorzacie Hercog i jej poligraficznej klasie – BARDZO DZIĘKUJEMY!
Jako biblioteka nie zapomnieliśmy o tym, co dla nas najważniejsze – w trakcie wydarzenia każdy mógł zapoznać się z najnowszymi książkowymi nabytkami naszej placówki (oczywiście o owadach!). Już wkrótce wszystkie będą dostępne do wypożyczenia.
W organizacji i obsłudze oraz przy zdjęciach pomogły nam dwa kluby książki – dziecięcy „Czytodajnia” i młodzieżowy „Motyle w tunelach”. Wszystkim dziewczynom jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
Wszystko to mogło się zadziać tylko dlatego, że Public Libraries 2030 zaprosiło nad do projektu EU-Citizen.Science finansowanego z środków Unii Europejskiej. Oprócz nas, 10 innych bibliotek w Europie organizuje wydarzenia szerzące ideę nauki obywatelskiej i zachęca do udziału w jej projektach, nierzadko inicjując je (jak my!).

To wciąż nie koniec wydarzeń związanych z projektem European Citizen Science i nauką obywatelską w Kudowie!
Od 1 maja do 31 sierpnia trwać będą obserwacje owadów zapylających w Kudowie – Nasze owady liczą na nas!
17 października w ramach Dolnośląski Festiwal Nauki odbędzie się oficjalne zakończenie naszych działań oraz podsumowanie wyników obserwacji owadów. Tym razem gospodarzem będzie Park Narodowy Gór Stołowych, a wydarzenie odbędzie się w Ekocentrum. Wiemy już, że zawitają do nas twórcy bloga popularno-naukowego Pozwól, że wyjaśnię – zajrzyjcie do nich, świetnie tłumaczą skomplikowane tematy!

A na razie… ruszajcie w teren obserwować!