Kto da nam skrzydła i co pozwoli nam je rozwinąć ?- Podsumowanie debaty

Wszyscy  wiedzą, że rozmowa przyczynia się do wymiany poglądów, a tym samym do zmian, które z kolei dają postęp. Jednak do tego niezbędne są odpowiednie kompetencje i umiejętności. Ale jakie? O tym dyskutowali zaproszeni goście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kudowie- Zdroju.

 

Spotkanie to odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Polegał on na przeprowadzeniu lokalnych dyskusji na temat kompetencji Polaków i ich mocnych stron, które w najbliższych latach będą kluczowe dla rozwoju naszego kraju.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Kudowie-Zdroju otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 40 placówek z całej Polski.W piątkowe popołudnie, 20 marca, zorganizowała spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządu, reprezentantów lokalnych instytucji i organizacji, a także mieszkańców. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta – Piotr Maziarz. Podczas spotkania rozmawialiśmy o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców, jak i całej naszej gminy. Wydarzenie  miało charakter warsztatowy, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli się wypowiedzieć, a nad całością czuwał trener Damian Dec z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

 

Zadanie, które zostało postawione przed uczestnikami, dotyczyło określenia umiejętności i kompetencji  naszego społeczeństwa oraz sposobu ich kształtowania, aby przyczyniły się do rozwoju miasta.  Dyskusja była bardzo żywiołowa, moderator uczestniczył w rozmowach stolikowych nadając dynamizmu prowadzonym rozmowom. Po pierwszym etapie dyskusji uczestnicy decydowali o 6 kluczowych kompetencjach, które zostały zaprezentowane i spisane przez moderatora na flipcharcie. Wśród wielu propozycji zostały , drogą głosowania, wybrane  te najważniejsze.  W obszarze jakie kompetencje są najważniejsze z punktu widzenia sukcesów osobistych i zawodowych mieszkańców naszej miejscowości  uczestnicy podkreślili:  umiejętność określania własnych potrzeb, umiejętność tworzenia więzi interpersonalnych ikreatywność. Natomiast na pytanie o  kompetencje, jakie powinni posiadać mieszkańcy, aby angażować  się w sprawy naszej miejscowości  wymieniono: umiejętność aktywizowania i mobilizowania, umiejętność przekonywania, budowanie współpracy i rozwijanie postawy odwagi.

 

Debata unaoczniła ogromna potrzebę dyskusji o przyszłości, kompetencjach i możliwości współdziałania. Uczestnicy byli niezwykle wdzięczni  z możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Dzięki organizacji spotkania – wyznaczone zostało konkretne działanie w postaci zorganizowania w najbliższej przyszłości debaty dotyczącej sytuacji młodzieży w Kudowie- Zdroju. Pod koniec spotkania uczestnicy wyartykułowali kilka konkretnych pomysłów dotyczących konieczności skierowania działań do min.: seniorów i rodziców z dziećmi.  
Jest to początek wzbudzenia obywatelstwa społecznego, a także  pokazania, że biblioteka może być miejscem do owocnych dyskusji, często na trudne i drażliwe tematy. Istotne jest aby podtrzymywać zapał do zmian i dlatego niedługo już kolejna debata.

 

Jak wyglądał „narodowy coaching” w Polsce można przeczytać : http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/3407
Co dalej ?  W trakcie VIII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego (18 kwietnia) raport zostanie przekazany na ręce Joanny Berdzik z Ministerstwa Edukacji Narodowej. W dalszej perspektywie planowane jest spotkanie z Minister Joanną Kluzik-Rostkowskiej, na którym przedstawione zostanie przedsięwzięcie oraz jego efekty.

 

Miejmy nadzieje, że owoce tej pracy nie pójdą na marne.

 

Zobacz galerię zdjęć

Podziel się: