"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - Narodowe Czytanie 2023 już za nami

Publikacja: 05 września 2023 roku

Biało-czerwona kurtyna zamknęła 12. odsłonę Narodowego Czytania „Nad Niemnem” w naszej miejscowości.

W klimat wprowadził nas występ przedstawicieli chórów Sta Allegro z Kudowy-Zdroju i Bel Canto z Polanicy Zdrój,

pod kierownictwem Roberta Wajlera. W swoim repertuarze przypomnieli nam min. polską pieśń szlachecką „Ty pójdziesz górą” i patriotyczną „Rotę” Marii Konopnickiej.

Czytane fragmenty powieści pozytywistycznej Elizy Orzeszkowej,  malowały nam przed oczami nie tylko piękny krajobraz nad Niemnem, ale także przypomniały o bohaterstwie, różnorodności szlacheckiej i konflikcie pokoleń.

Wydarzeniu towarzyszył kiermasz książek, loteria, akwarela Natalii Madej z Domu Pracy Twórczej „Cyganeria” i twórcza praca Emilyo Monteiro, który na miejscu szkicował portret.

Konkurs z nagrodami, który opierał się na fragmentach dziennika Elizy Orzeszkowej podczas pobytu w Kudowie-Zdroju (naprawdę?) ubawił widownie.

Widowisko poetycko –muzyczne „Bladego Afektu” na podstawie poezji Macieja Midora zakończyło wydarzenie.

za występ i wsparcie w czytaniu: Pani Burmistrz Anecie Potocznej;

za foto-relację - Szymonowi Serwinowskiemu;

za wręczanie nagród i kwiatów – Dyskusyjnemu Klubowi Książki dla dzieci i młodzieży „Czytodajnia” – Tosi, Zosi, Marysi i Julce;

za opiekę nad kiermaszem książki – Marcie Pokojowczyk;

za poczęstunek – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju;

za nagłośnienie i opiekę techniczną – Krzysztofowi Eretowi

oraz wszystkim czytającym – Elżbiecie Kosik, Dorocie Balawajder, Justynie Jagodzińskiej, Elżbiecie Borowiak, Barbarze Serwinowskiej, Annie Chełmińskiej, Teresie Panek i uczestnikom wydarzenia.

Zapraszamy za rok!