Jubileusz XXX-lecia Domu Pracy Twórczej „Cyganeria"

Publikacja: 27 października 2022 roku

21 października 2022 roku w „Cyganerii” miało miejsce niepowtarzalne wydarzenie.

Tego dnia odbył się jubileusz XXX-lecia powstania Domu Pracy Twórczej „Cyganeria”, który wiele lat temu wyrósł z miłości do sztuki i chęci tworzenia, stając się wspaniałym darem twórców dla społeczności lokalnej.

W trakcie tej wyjątkowej uroczystości sięgnęliśmy do początków inicjatywy – lat 90-tych – czasów powołania do życia nieformalnej grupy artystów amatorów złożonej min. z Mirosławy Wrońskiej, Czesława Pieniążka Włodzimierza oraz Waldka Strzępka, Mirosława Hostyńskiego, Jadwigi Madej i Donata Bytowa.

Kilka lat później to właśnie dzięki ich staraniom i nakładom własnym w pomieszczeniach po byłym lumpeksie powstał Dom Pracy Twórczej „Cyganeria” (nazwany tak m.in. na pamiątkę kawiarni „Cyganeria”, która mieściła się kiedyś w tym miejscu).

W trakcie imprezy nie tylko wspominaliśmy pierwsze lata działalności „Cyganerii” (przybliżone m.in. w filmie, który zmontowała Izabella Dynowska), ale również  tych, których już z nami nie ma, a którzy przez wiele lat współtworzyli „Cyganerię” (m.in. Leon Żełubowski, Paweł Górski, Mirosław Pogodziński), honorując w szczególności niedawno zmarłego - Henryka Wszołka. Przede wszystkim  jednak podziękowaliśmy artystom, bez której nie byłoby tego wyjątkowego miejsca,  a także przyjaciołom, animatorkom i sympatykom – czyli tym którzy budują to miejsce od lat. Podziękowania i drobne pamiątkowe upominki (w tym: kalendarz przygotowany specjalnie na tą okazję przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kudowie-Zdroju) otrzymali – m.in. Jadwiga Madej, Włodzimierz Strzępek, Grażyna Janiszewska, Krzysztof Kurzydlak, Janusz Rynkiewicz, Czesław Pieniążek, Krystyna Suchan, Natalia Brzezińska, Emilyo Monteiro, Stanisław Pych, Wojciech Madej, Kazimierz Ferenc oraz rodzina Miry Wrońskiej (Agnieszka Rutkowska - córka i Magdalena Banasiak - wnuczka, które udostępniły materiały archiwalne artystki).

Imprezę uświetnił występ chórów: „Sta Allegro” z Kudowy-Zdroju oraz „Bel Canto” z Polanicy-Zdroju, a Monika Adamiak („Słodkości z miłości”) oraz Anastasiia Bakharieva wyczarowały w darze serca dla artystów oraz gości przepiękny i przepyszny tort.

Imprezę zaszczyciła także Pani Burmistrz - Aneta Potoczna, która jako gość honorowy, po części oficjalnej zainicjowała malowanie wspólnego cyganeryjnego obrazu.

Oprawę dla wydarzenia stanowiła wystawa, którą można oglądać w Domu Pracy Twórczej „Cyganeria” do końca roku, będąca kompilacją przeszłości i teraźniejszości tego miejsca. Jest ona nie tylko hołdem dla cyganeryjnych twórców (w tym niedawno zmarłego Henryka Wszołka), ale także pokazem prac poplenerowych oraz powarsztatowych powstałych w ramach projektu realizowanego w 2022 r. – „Twórczy dar - artyści dla społeczności lokalnej – XXX-lecie Domu Pracy Twórczej Cyganeria” dofinansowanego przez Powiat Kłodzki (w ramach programu: „Kultura w Powiecie”).

Zobacz galerię zdjęć cz. 1

Zobacz galerię zdjęć cz. 2