Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej.

Kategoria: dzieci Opublikowano: wtorek, 23 czerwiec 2015


Biblioteka przyłączyła się i zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów gimnazjum i liceum. Celem wydarzenia było  zachęcanie mieszkańców Unii Europejskiej do zainteresowania się tym, co ważnego dzieje się w UE, jakie decyzje są planowane i podejmowane oraz do wyrażania swojej opinii na temat codziennego życia w UE.
Na spotkanie przybył z tej okazji senator Stanisław Jurewicz, który wplatając swoje wątki biograficzne przedstawił uczestnikom drogę Polski do demokracji poprzez  wolne wybory  i rozwój samorządu lokalnego. Podawał wskazówki,  jak młodzież może zaangażować się w życie społeczności i działania lokalne. Podkreślił, że właśnie w maju mija 25 rocznica wyborów Rad Gmin i Miast.
Senator zaproponował jeszcze raz odnieść się uczestnikom do wyartykułowanych na poprzednim spotkaniu potrzeb i wybrać dwie wiodące. Każdy dysponował dwoma głosami, które najczęściej oddawane były na współuczestnictwo w życiu publicznym (22 głosy) i kino w  mieście (8 głosów). Nasz Gość, w związku z tym, zdeklarował się pomóc młodzieży w utworzeniu Młodzieżowej Rady Miastaod strony prawnej i merytorycznej.
Swoje potrzeby można również przedstawić  Parlamentowi w Unii Europejskiej. Na warsztatach uczestnicy dowiedzieli się, że ich głos w UE jest ważny. Poznali narzędzia internetowe, które pozwolą im na śledzenie aktualnych wydarzeń w UE, zdobywanie informacji o tym, co instytucje UE mogą zrobić w ważnych dla nich sprawach. Wypróbowali te narzędzia, zadając pytania europarlamentarzystom, urzędnikom unijnym, popierając petycje i inicjatywy obywatelskie.
Warsztat był częścią projektu E-UROPA-  „Wspieranie e-Aktywności Obywatelskiej w Unii Europejskiej” - finansowanego ze środków Programu Europa dla Obywateli Unii Europejskiej i koordynowanego przez ogólnoeuropejskie stowarzyszenie Telecentre Europe, którego członkiem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Scenariusz warsztatu został przygotowany przez Fundację Civis Polonus.

Partnerzy:

 
images indeks PCRS kwadrat funmedia logo   funmedia logo Kudowa
         
images Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowegosvg   NPRCz 850x450  
         
fundacjaorange l1 rgbmale 1545068 192988140895360 2043798836 n logo NMB labib logo nazwa PL 300dpi
         
CPCD logo 01 FA skansen nachod

 FRSI